Praha: Toulání po Praze

Na malostranském hřbitově leží svatá holčička

Svatá holčička na Malostranském hřbitově

foto: smichov.blog.cz

Smrt je smutná, ztráta dítěte k neunesení. Snad pro útěchu vznikla nad půvabným náhrobkem skrytým na zapomenutém hřbitově jedna z nejkrásnějších pražských pověstí – O svaté holčičce.

Možná svou roli hraje i samotné místo, zadumaný, většinu roku nepřístupný malostranský hřbitov, kde stromy prorůstají kořeny rovnou do hrobů a obepínají náhrobky rukama větví, kde neudržovaný břečťan přerostl v koberec, pod kterým splývají hroby i cesta mezi nimi a kde pod působivými náhrobky našli spočinutí čeští národní buditelé.

O Aničce, která se nehodila pro tento svět

Podle pověsti všechno způsobila administrativní chyba na nebesích, kdy se do miminka, které právě přicházelo na svět, vtělil místo dušičky nenarozeného dítěte neposedný nebeský andělíček. Nebylo zbytí, musel na Zemi.

A tak se ženě chudého muzikanta Rubína narodila holčička Anička. Když přicházela na svět, zářila na nebesích jasná hvězda, zněla líbezná hudba, hejna ptáčků švitořila a stromy i květiny v celém širém okolí rozkvetly. Vypadalo to, jako by nebe i země jásaly nad příchodem malého, nevinného dítěte. Celý článek …

Pražské rekordy, kuriozity a zajímavosti

Pražské věže

Pražské věže
foto: Kellyana

Víte, kolik má Praha doopravdy věží? Tušíte, kde leží nejkratší ulice? Trefíte k největší pražské jezdecké soše? Víte, jaké je největší pražské náměstí?

Nestačíte se divit. Zatímco nejkratší pražská ulice má pár metrů, nejdelší projdete stěží za 3 hodiny! K unikátům patří i nejstarší pražská nemocnice, která léčí bez přestávky už 658 let nebo nejmenší dům, jehož průčelí obejme rozpětím paží dospělý muž.

A kdepak „stověžatá“, metropole má věží pětkrát tolik! Podle Pražské informační služby se v Praze nachází okolo 500 věží, nepočítaje věžičky měšťanských domů. To bychom se už pohybovali v tisících! Pojďte se s námi podívat na některá pražská NEJ-. Celý článek …

Strašidla a duchové staré Prahy

foto: Praha levně

Máte rádi pocit, že se krásně bojíte? Právě ten vám nabízíme! Vydejte se do zrádných uliček staré Prahy, kde ze kostlivci škrtí narušitele svého klidu a ze zdí vystupují tajemné přízraky…

Cestu můžete začít třeba v Muzeu pražských pověstí. Nebo se vydejte rovnou na strašidelnou noční procházku centrem Prahy s tajemným průvodcem.

Na neobvyklé zážitky, jež váš očekávají, se naladíte několika méně známými pověstmi. Znáte třeba tu o useknuté zlodějské ruce? O zlém vodníkovi a velkorysé rybářce? Nebo o škrtícím kostlivci? Mráz vám poběží po zádech! Celý článek …

Stověžatá: Kolik má Praha vlastně věží?

Praha, panorama s věžemi

Praha, panorama s věžemi
foto: Kellyana

Přídomkem „stověžatá“ který se tak dobře ujal, pravděpodobně obdařil Prahu před 200 lety rakouský historik Josef Hormayer. Kdeže ty dob jsou! Pražských věží je dnes daleko víc! A spousta z nich má zvony, které znějí při slavnostních příležitostech do daleka.

Na počátku 19. století se věže české metropole snažil spočítat Hormayerův současník, matematik Bernardo Bolzano, a došel k číslu 103. Už tehdy ovšem vynechal vodárny a hlavně nespočet malých věžiček soukromých domů. Se stejným přístupem by podle informací Pražské informační služby dnes věží mělo být okolo 500. Když však započteme i nárožní věže pražských měšťanských domů a paláců, dojdeme k několika tisícům. Celý článek …

Bufet Koruna a další ztracená Praha: Pamatujete?

Palác a bufet Koruna

foto: wikipedia.cz, koruna-palace.cz

Na pivo k Rozvařilům, na mléčný koktejl do Koruny, na hranolky do rybárny v průchodu Jalty, na karamel do podchodu na Můstku, na jahodovo-banánovou zmrzlinu do Ovocného baru uprostřed Václaváku, na panáka ve tři ráno do Kravína… Pamatujete?

Tak to bývalo ještě v 80. letech. „Do dneška cítím vůni pečených klobás, která se linula ze stánků z pečených klobás na přepáleném tuku po celém Václavském náměstí. Také mne velice dojímaly a přitahovaly dlouhé fronty na čerstvě pečený bramborák před restaurací U prince na Staroměstském náměstí, jehož vůně lákala neustálé čekatele na tuto dobrotu,“ vzpomíná Jaroslav Vašák, autor knih o vaření a majitel největší české gastronomické databáze receptů.

Když se bruslilo na Vltavě…

Jeho vzpomínky jsou ale ještě dál do minulosti, až k polovině 20. století: „K pražské kuchyni a k Praze samotné mám vřelý vztah, neboť jsem zde prožil více než čtyřicet let života, a to od roku 1947. Učil jsem se na Těšnově naproti bývalému nádraží a potom dlouhá léta pracoval u Restaurací a jídelen v Praze 10,“ vypráví. Celý článek …

4 děsivé městské legendy, které se skutečně staly

Lebka

foto: Praha levně

Urban legend neboli městská pověst je moderní forma folklóru založená na záhadných, strašidelných a temných historkách. Můžete je vypravěči věřit nebo ne, ale každopádně si je zapamatujete.

Obvykle z nich totiž běží mráz po zádech. Pojďte si přečíst o šeptaných historkách, které se pro někoho staly děsivou skutečností.

U nás v ČR to byla třeba pověstná černá sanitka, která jezdí nocí a unáší mladé lidi, aby jim vzala orgány ke transplantaci. V rámci západního světa pak prosluly krysy lezoucí ze záchoda nebo smrt dítěte, které se schovalo v popelnici, v popelářském voze, ale také útok injekční stříkačkou s krví nakaženou HIV. Celý článek …

Pérák: válečný hrdina, nebo šmírující úchyl?

Natáčení filmu Pérák

Natáčení filmu Pérák

Fantom bez tváře a beze jména, který se pohyboval obrovskými skoky díky ocelovým pružinám připevněným na boty. Muž v černém plášti a s rudýma očima, noční můra všech esesáků. Tak vypadá jediný superman v české historii.

Dostal jméno Franta Pérák podle vynálezu, který mu jako na pérech umožňoval přeskakovat vlaky, střechy domů a posléze celá údolí. Prý přeskočil Vltavu v nejširším místě z Baby do Bohnic nebo Václavské náměstí na délku. Cirkusový artista, geniální vynálezce, blázen z Bohnic, ale také lupič, násilník a voyeur, který šmíroval holky z vyšších poschodí při převlékání. To jsou další tváře legendárního českého válečného hrdiny. Která z nich je pravdivá? Vypadá to, že žádná… Celý článek …

Zač je toho (pražský) loket?

Loket český na radnici v Litomyšli

foto: cs.wikipedia.org

Asi tak za šedesát centimetrů. Chcete-li to přesněji – za 59,3 cm v Praze, potažmo 59,4 cm v případě loktu českého.

Loket, ať už pražský, vídeňský, královský egyptský, mezopotamský, římský, skotský, vlámský, pruský, obecný nebo jiný, byl odvozen od rozměrů lidského těla. Patří k nejstarším jednotkám vůbec, najdete ho na celém světě. Prostě byl tak nějak šikovně při ruce, když se zrovna měřilo… Stačilo jen natáhnout ruku podél rozbaleného štůčku sukna.

Je jeho existence je doložena už před 4000 lety.  Egypt, Mezopotámie, Persie, všude tam se měřilo na lokte. Tato užitečná míra přešla i do středověku. Někdo však měl lokty kratší (obvykle obchodník), někdo delší (obvykle kupec), a tak docházelo ke sporům. Celý článek …

Kanálka, zaniklá pohádková zahrada

Ptačí obelisk

Ptačí obelisk
foto: cs.wikipedia.org

„Má tak mnoho hrůzného, že připadá v ní tísnivá úzkost. Leží ve tmě, vchod je úzký, sestupujeme několik stupňů do temnoty. Mrtvé ticho nás obklopuje, ztlumené zurčení napíná pozornost, slyšíme pleskot neviditelného vodopádu, jenž stéká v husté tmě v širokou prohlubeň pod našima nohama, která snad stačí, abychom se v ní shledali se sálající smrtí. Zlehka ohledáváme půdu a nenalézáme dna…“

Místo, které tak barvitě popisuje historik Josef Emler, není součástí strašidelného skotského hradu. Leželo v centru Prahy kousek od Václavského náměstí a byla to poustevna, jedna z atrakcí Canalovy zahrady, zvané Kanálka. Tuto půvabnou zahradu bohužel už v Praze nenajdete. Pohltilo ji rozrůstající se město. Na pohádkovém místě vyrostly domy a náměstí Jiřího z Poděbrad, zbytky zeleně se staly součástí Riegrových sadů.

Někdejší zahradu už připomíná jen název ulice U Kanálky. Zachovala se s z ní vstupní brána, která je součástí Riegrových sadů, napájecí jezírko pro ptáky, klasicistní rozhledna zvaná Mlíkárna, v níž je nyní restaurace a pískovcový Ptačí obelisk. Celý článek …

Nudíte se? Devatero tipů, jak se v Praze skvěle zabavit!

Praha - Vltava

Turisté v loďce na Vltavě
foto: Kellyana

Pozorujte, jak se svatí vydávají na pochod! Skočte si na jedno orosené! Nebo se v pivu rovnou vykoupejte!

V Praze  je možné úplně všechno. Můžete se projíždět mezi vltavskými jezy a pozorovat krásu města v odrazu vodní hladiny. Můžete ve dvou sdílet pěnivou pivní káď, točit si k tomu pivo přímo z pípy a potom relaxovat na voňavé slámě potažené bělostným prostěradlem. Můžete si dát nadýchaný dezert, který si nezadá s fracouzským kulinářským uměním, ale také pěkně prorostlý bůček. Dokonce se můžete oženit v pohádkové zahradě plné barokních soch. Nabízíme vám zajímavé tipy, co všechno můžete v Praze podniknout! Celý článek …

Klidný spánek krále Vratislava střeží zástupy mrtvých

Vyšehrad, kostel Petra a Pavla

Vyšehrad, kostel Petra a Pavla

Na začátku byl nenávistný spor v panovnické rodině. Poté ničivá náboženská válka, královské kosti rozmetané po kryptě a pozvolné zapomínání. Na konci zůstal král pohřbený hluboko v zemi pod hromadami mrtvých. Myslíte, že je řeč o filmu ze středověku? Nikoli, jde o dějiny pražského Vyšehradu!

Přemyslovské kosti totiž spočívají kdesi ve ztracené kryptě na Slavíně. Archeologové dokonce tuší, kde by mohly ležet, ale nemohou se k nim dostat. Nad kryptou totiž staletí navršila desítky dalších hrobů, přičemž na ty nejmladší ještě chodí truchlit a rozjímat potomci pochovaných. Ale pěkně po pořádku. A nebojte, nebude to školní nuda, ale vyprávění plné vášně, touhy po moci, barbarství a mrtvých. Celý článek …

Hřbitov bláznů: Břečťan a mráz z jiného světa

foto: Praha levně

foto: Praha levně

„Někde zdola na mě volá čísi úpěnlivý sten: Hrabej, hrabej v černé zemi, vyhrabej mě ven…“

Tahle básnička vám možná bude znít hlavou, když vstupujete těžkou branou na nepoužívaný hřbitov v pražských Bohnicích. Na hřbitov bláznů.

Bohnická léčebna byla založena v roce 1903. Hřbitov pro chovance vznikl o šest let později. Od roku 1963, kdy přešel pod Pohřební služby hl. m. Prahy, je opuštěný a chátrá. Kostelík s márnicí se rozpadá a více než 4000 hrobů (některé z nich prý nesou zednářské symboly) zarůstá břečťanem. Přesto se pořád rýsují v terénu jeden za druhým a připomínají postele někdejších bláznů ve společné ložnici. Celý článek …

Prokletí svatováclavské koruny: Nasadíš si ji, zemřeš!

Česká královská koruna

Česká královská koruna
foto: cs.wikipedia.org

Nebylo v té době v Čechách mocnějšího člověka než zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Jako první muž v zemi rozhodoval o právu a bezpráví, o životě a smrti. Měl pravomoci středověkého krále – a nejspíš se tak i cítil…

Toho listopadového dne roku 1941 s ním byl na Hradě i prvorozený syn Klaus. Otec mu chtěl ukázat českou královskou korunu. Doprovázeli je prezident Emil Hácha, premiér Jaroslav Krejčí a státní tajemník Karl Hermann Frank.

Reinhard Heydrich se tehdy nechal vyfotografovat s korunovačními klenoty na důkaz své moci. Potom prý nasadil korunu na hlavu svému osmiletému synovi. Pověsti o tom, že kdo si českou korunu neoprávněně nasadí, do roka zemře, se jen smál… Celý článek …

Průhonický park: krajina jako z pohádky

foto: Praha levně

Jehličnaté a listnaté lesy prosvětlené slunnými pasekami, lesklé hladiny rybníků, neklidné potoční kaskády lemované bažinatými nivami, strmé skalky, na jaře kvetoucí rododendrony, na podzim záplava barevného listí – a za tím vším v pozadí pohádkový zámek.

Tak vypadá Průhonický park. Přirozený půvab mu dodávají průhledy na seskupení různých stromů, které ladí kompozičně i barevně a proměňují se podle roční doby.

Přestože Průhonický park leží už ve Středočeském kraji těsně za hranicemi metropole, byl přiřazen k historickému jádru Prahy jako součást unikátního souboru tvořícího památku UNESCO. Celý článek …

Pozor na Kampě: Vodník hlídá mlýnské kolo!

Praha, Kampa, vodník Kabourek

foto: YouTube

Jestli jste v Praze nebyli už delší dobu, možná nevíte tu novinu: Vodník jako vystřižený z pohádek se usadil u mlýnského kola Velkopřevorského mlýna v Praze na Kampě.

A s těmi pohádkami má doopravdy něco společného: klasickou podobu z knížek Josefa Lady.

Právě jimi se totiž nechal autor sochy, malostranský patriot Josef Nálepa, inspirovat. „Seděl jsem v ateliéru, skicoval a pak mi došlo, že to musí být staročeský vodník, ne Dvořák či jiný herecký typ, ale prostě ladovský vodník. A tak jsem se podržel ladovských linií a vznikl Kabourek,“ uvedl sochař pro web pražské radnice. Celý článek …

Zamkněte si lásku na dva západy! Kde? Na Čertovce!

foto: Wawrouš FotoDesign

Zamkněte svou lásku na tisíc západů a klíč zahoďte do hluboké vody, aby vás už nikdy, nikdo a nic nemohlo rozdělit! Romantický zvyk se z Itálie rozšířil po celé Evropě a připomíná most Milvio, na kterém byl prý roku 269 umučen patron všech zamilovaných, sv. Valentýn.

Právě na něm provedli takový rituál milenci z románu Chci tě italského spisovatele Federika Moccia. Nebyli ovšem první, některé zámky na mostech přes Tiberu jsou starší než první vydání Mocciova románu v roce 2006. Někteří hledají kořeny tohoto zvyku dokonce už ve staré Číně, kde lidé zamykali do malých kovových krabiček své duše a klíč od nich házeli z útesu, aby zůstal navěky utopený v mlhách údolí pohoří Huangshan.  Nebo snad stojí u kořenů rituálu romantické verše srbské básnířky Desanky Maksimovič? Celý článek …

10 nejkrásnějších míst na svatbu v Praze

foto: Praha levně

foto: Praha levně

Ať už to v budoucnu dopadne jakkoli, svatba je rozhodnutí, které ovlivní velkou část vašeho života. Proto je fajn ji mít se vší parádou. Takovou, na kterou jen tak nezapomenete. 

Našli jsme pro vás v Praze několik míst, která jsou sama o sobě zárukou výjimečného zážitku. Kde vstoupit do manželského života, abyste měli opravdu zajímavé vzpomínky i fotky? Poradíme vám.

Pražské Benátky

Nastoupíte jako nevěsta se ženichem a vystoupíte jako novomanželé. Svatební obřad proběhne na lodi pod velením kapitána, oddávat vás však bude úředník z radnice. Pro menší svatbu je ideální celodřevěná loď Vodouch, replika historických přívozů z 19. stol století, velké svatební party pak poskytne zázemí salónní rychloloď Nepomuk, která je úplně nejstarší osobní lodí na Vltavě. Celý článek …

Pověsti vyšehradské:
zhýralá kněžna a podvedený ďábel

Vyšehrad

Vyšehrad

Co všechno si ti lidé nevymyslí a jak snadno a rádi pomluvám uvěří! Tak často je opakují, až se z nich časem stane skoro pravda. Nebo aspoň legenda…

Znáte pověsti, které se vážou k Vyšehradu? Je jich hned několik. Tu o zhýralé kněžně Libuši si nejspíš vymysleli němečtí kupci, aby uškodili svým českým konkurentům. Šemíka a Horymíra si zase kronikář Václav Hájek z Libočan vybájil na základě smolné knihy z Bavorska. Zato věrohodnost čerta, který táhl do Prahy až z Říma přetěžký žulový sloup, ovšem hájil ještě v roce 1861 vyšehradský převor těmito slovy:  „Čert přinesl ten sloup z Říma a jinak  se nedá mluviti ani věřiti. Zardan, jenž ho nesl, to musil nejlépe věděti.“ A pověst o pokladu? Tak to je pravda pravdoucí! Celý článek …

Zapomenutý Malostranský hřbitov

foto: Praha levně

Zaskřípe kovová brána a vy se rázem ocitnete o staletí zpátky. Sukovité větve drápou do pochmurného listopadového nebe, zatímco kořeny objímají kdesi hluboko pod zemí lidské kosti.

Mechem obrostlé novogotické náhrobky a tesklivé sochy plačících andělů se tyčí z koberce všudypřítomného břečťanu. Obklíčen ze všech stran rušnými ulicemi, zůstal Malostranský hřbitov skoro stejný jako v roce v roce 1884, kdy se tu pohřbívalo naposled.

Dvě stě let pohřbívání

Žádná evropská nekropole nemá takovou atmosféru. Malostranský hřbitov rozhodně stojí za pozornost, i když na Malé Straně byste ho hledali marně. Celý článek …

Spálili srdce Jiřího z Poděbrad na hranici?

Staroměstský orloj, Týnský chrám v pozadí

Staroměstský orloj, Týn v pozadí
foto: cs.wikipedia.org

Je to docela dobře možné. O této temné kapitole českých dějin, plné náboženské nenávisti až za hrob, totiž církev mluví jen velmi nerada.

A tak dnes nikdo neví, kde skončilo srdce jednoho z největších českých panovníků a posledního českého krále Jiřího z Poděbrad. Možná na hranici – jako kacířské…

Pýcha pražských měšťanů

Abychom dobře pochopili dobu, kdy se kvůli víře vykopávali mrtví z hrobů, aby byli potupně spáleni v „očistném“ ohni, musíme se vrátit hluboko do dějin, až k roku 1135. Celý článek …

Vykřičené domy staré Prahy

foto: E. J. Bellocq, en.wikipedia.org

„Řemeslu sníženému“ se v Praze dařilo odpradávna. Prostitutky nabízely nejen své náruče v lupanárech, hampejzech, bordelech, veřejných domech, domech rozkoše či masážních salonech.

Aby nedošlo k politováníhodnému omylu, nevěstince mívaly jednoznačná označení – dlažební kámen ve tvaru srdce nebo červenou lampu před vchodem, popřípadě kopulujícího kohouta ve znaku. A protože se kohout řekne německy Hahn, vzniko z toho Hahnenbis neboli hampejz.

Ve středověku provozovatelé těchto podniků i samotné sexuální pracovnice rozhodně neměli na růžích ustláno. Společensky byli na úrovni pohodných, katů či lázeňských, tedy nejníže, kde to vůbec šlo. Celý článek …

DOX: umění v bývalé továrně

DOX a Gulliver

DOX a Gulliver

Centrum současného umění DOX zaujme už samotnou výstavní plochou. Jde o přestavěnou budovu bývalé holešovické továrny, která se díky soukromým investorům proměnila v členitý prostor zaměřený na soudobé umění všeho druhu.

Projekt přestavby, dílo architekta Ivana Kroupy, byl v roce 2008 nominován na prestižní cenu Mies van der Rohe Prize.

Od konce roku 2016 pak budovu korunuje elegantní útvar připomínající vzducholoď. Ocelovo-dřevěná konstrukce je dlouhá 42 metrů, má doutníkovitý tvar, jmenuje se Gulliver a na jaře a na podzim se v ní konají setkávání současného umění a literatury. Celý článek …

České korunovační klenoty: Co o nich nevíte?

Česká královská koruna

Česká královská koruna
foto: cs.wikipedia.org

Meč patřil svatému Václavovi, koruna císaři Karlovi, žezlo a jablko nechal vyrobit Habsburk Ferdinand I. Rudý plášť s hermelínem oblékla i žena. A kříž obsahuje relikvie z Kristova ukřižování…

České korunovační klenoty tvoří soubor předmětů z různých dob, jedno však mají společné: starobylost, pohnutou historii, nesmírnou cenu a pohádkovou krásu. Hlavně jsou však symbolem státnosti a připomínkou slavných dějin národa. Jde o národní kulturní památku, významem hned druhou v pořadí po Pražském hradě. Tam jsou také bezpečně uloženy, v trezoru těžko přístupné Korunní komoře chrámu sv. Víta, do které vede jen úzké točité schodiště. Zbývá už jen sedm dnů, kdy je můžete shlédnout. Vystaveny budou v chrámu sv. Víta do soboty 21. ledna.

Celý článek …

Perly světového malířství v Národní galerii v Praze

Adam a Eva, Lucas Cranach st.

Adam a Eva, Lucas Cranach st.

Dürer, Rembrandt, Bruegel, Monet, Gauguin, Renoir, Picasso… Jména slavných malířů, jejichž díla by dělala čest každé světově proslulé galerii. Najdete je i v Národní galerii v Praze.

nejznámějším obrazům v pražské Národní galerii patří:

  • Sv. Jeroným a další obrazy od Mistra Theodorika
  • Zmrtvýchvstání Krista  a další obrazy od Mistra třeboňského oltáře
  • Adam a Eva od Lucase Cranacha staršího
  • Růžencová slavnost od Albrechta Dürera
  • Umučení sv. Tomáše od Petra Paula Rubense
  • Učenec v pracovně od Rembrandta van Rijna
  • Sv. Martin se dělí se žebrákem o plášť a další obrazy od Karla Škréty
  • Senoseč od Pietera Bruegela staršího
  • U dívčina lože a další obrazy od Jakuba Schikanedera
  • Jabloňový sad od Clauda Moneta
  • Dům v Aix od Paula Cézanna
  • Dobrý den, pane Gauguine od Paula Gauguina
  • V Moulin Rouge od Henriho de Toulouse-Lautreca

Celý článek …

Národní galerie v Praze: kde, kdy, za kolik

Jabloňový sad, Claude Monet

Jabloňový sad, Claude Monet

Národní galerie v Praze se stará o největší sbírku umění v ČR. Veřejnosti jsou přístupné její pražské pobočky, které zachycují dějiny výtvarného umění od počátků až po současnost.

V Národní galerii najdete díla slavných malířů, která by dělala čest každé světově proslulé galerii: Albrecht Dürer, Rembrandt van Rijn, Pieter Bruegel starší, Claude Monet, Paul Gauguin, Auguste Renoir, Pablo Picasso.

Najdete tu ale také obrazy českých mistrů, jejichž díla možná nejsou tak světově proslulá, ale jejichž úroveň snese srovnání i s těmi nejlepšími: Mistři třeboňského a litoměřického oltáře, Mistr Theodorik, Petr Brandl, Karel Škréta, Luděk Marold, Jakub Schikaneder, Bohumil Kubišta, Jan Zrzavý. Celý článek …

Černá sanitka a další pražské pověsti

Praha, tajemno

foto: Praha levně

„Je to čistá pravda, vyprávěl mi to známý, který byl přímo u toho!“ Jakmile tuto větu uslyšíte, máte skoro jistotu, že bude následovat městská pověst neboli fáma. Ale jen skoro!

Většinou jde o novodobé mýty, které vznikly úplně stejným mechanismem jako třeba pověsti nebo pohádky: Lidská fantazie oživila tajné hrůzy skryté někde hluboko v nás.

Folkloristika má pro tyto příběhy označení „současné pověsti“, protože jejich děj se obvykle odehrává v nepříliš vzdálené minulosti a na místě dobře známém. Věrohodnost příběhu je pak potvrzena „očitými svědky“… Celý článek …

Podívejte, jak kvete průhonický park

Foto Praha levně

Foto Praha levně

Vypadá to jako výbuch barev: od bílé a fialové, přes růžovou, oranžovou, červenou a rudou až ke žluté. Takový je Průhonický park koncem května, kdy kvetou rododendrony.

A letos tam určitě přijde jaro dřív.  Najdete tu stovky druhů rododendronů, tisíce rododendronových keřů. Průhonický park představuje rozsahem a složením jednu z nejvýznamnější sbírek domácích a cizokrajných dřevin a rostlin. Zahrnuje celkem 1606 druhů, v nich převažují dřeviny listnaté (1264) nad jehličnatými (342). Vše doplňují trvalky (227 druhů). V přilehlé botanické zahradě pak najdete sbírku kosatců, růží, pivoněk, azalek, denivek a leknínů. A také dendrotéku – sbírku šišek, která patří mezi tři největší na světě.

Celý článek …

Upíři pohřbení na Pražském hradě aneb Mrtví ožívají

Upírka

foto: Praha levně

Ty dva pochovali pevně svázané do kozelce a jejich těla zatížili kameny. Ženě pro jistotu ještě usekli hlavu a obrátili ji čelem do země. „Byla to striga, zlá bosorka! A on byl hrbáč, běda nám…“ neslo se vyděšeným davem na pohřbu.

Opravdu se to stalo. Jak dnes archeologové zjišťují, po celý středověk byli někteří lidé ukládáni do hrobů v nepřirozených pozicích. Nazývají to taktně: nepietní pohřbívání. A nemluví o tom příliš rádi, zejména když se takový hrob najde na Pražském hradě.

Čarodějnice na Hradě? Samozřejmě nemluvíme o první dámě, ani o jakékoli jiné ženě současnosti! Té, kterou máme na mysli, je už dobrých tisíc let. A její smrt rozhodně nebyla lehká. Celý článek …

Tajemné pověsti: Pražské hroby se otevírají

Pražský židovský hřbitov

Pražský židovský hřbitov
foto: Kellyana

Hřbitovy obvykle nebudí v lidech mnoho radosti ani za jasného poledne. Když se však setmí, stávají se místem, kde je lépe našlapovat obezřetně a chovat se s nejvyšší úctou. Mrtví totiž neodpouštějí.

Nabízíme vám tajemné příběhy ze zahrad ticha. Kostlivci v nich provázejí dávno mrtvé kněze v marné cestě za spásou duše a kamenné sochy z náhrobků ožívají, aby varovaly příliš pyšné živé, že se jejich čas krátí.

Pojďte se s námi vydat za pověstmi z pražských hřbitovů. Ale pozor, kráčejte po špičkách, abyste nevyrušili věčné spáče! Ti totiž obvykle nemívají pro obtížné a hlučné návštěvníky moc pochopení. Přesvědčila se o tom ke své škodě i jedna příliš hrdá pražská šlechtična… Celý článek …

Tajemné pověsti o pražských zvonech

Zvon Zikmund

Zvon Zikmund
foto: Praha levně

Zvony dokážou leccos: odlétají do Říma, pláčou, když zemře milovaný král, varují před ohněm a velkou vodou. Žádný div, že se k nim váže mnoho bájí.

To platí samozřejmě i o těch nejznámějších – zvonů od sv. Víta. K nim a k jižní věži, v jejíž zvonici je najdete, se váže mnoho tajemných legendpověstí. Víte třeba, že zvony svatovítské katedrály neměly rády protestanty?

A zvony mlčí…

Stalo se to prý v temné době let bělohorské, v letech 1619 – 1621. Zemi ovládli protestanti a jejich horlivý kazatel Škultéty dostal úkol předělat katolický kostel na kalvínský. Během plenění chrámu se ale švagr Škultétyho dotknul oltáře u hrobu svatého Víta a zemřel. Jiní se pak stali nadosmrti mrzáky. Celý článek …

Poslechněte si, jak zvoní pražské zvony!

Zvon Zikmund

Zvon Zikmund
cs.wikipedia.org

Dojetí, úcta, tichá radost, posvátná bázeň – takové pocity vzbuzuje zvuk zvonů. Těžko říci, proč na nás mají údery kovu o kov takový účinek. Možná je něco pravdy na jejich spojení s magií. Třeba má zvon opravdu srdce, a nejen kovové.

Zvony doprovázejí lidstvo už tři tisíciletí. Ty nejstarší byly nalezeny v Mezopotámii. V Evropě je začali odlévat křesťanští mniši až v 5. století. Velebné, sametově znělé tóny zvaly k modlitbě, oznamovaly radostnou svatbu, smrt vladaře, narození následníka trůnu, vítězství ve válce.

Duněly jako varování před velkou vodou nebo požárem. Odpuzovaly zlé síly a neštěstí, takže se zvonilo, aby se rozehnaly na mraky nebo proti morovým epidemiím. A údajně to fungovalo, protože frekvence vlnění vzduchu vyvolaná údery zvonu vyháněla krysy, které byly přenašečkami nemoci.

Malé zvonky zvěstovaly ranní a večerní klekání, oznamovaly začátek i konec roboty. V podobě umíráčku pak doprovázely lidi na poslední cestě a klinkaly  do kroku pohřebního průvodu. Zvony dokonce hlásily ochmelkům, že je čas opustit putyku. Celý článek …

Podívejte se, co si vzala povodeň v Braníku

Povodeň v Praze - Braníku

Přeparkováno…
foto: Ivan „Krokodýl“ Sochor

V roce 2002 to sice bylo horší, ale i tak to docela stačilo… Povodně zasáhly celé území ČR kromě Pardubicka. Co všechno v roce 2013 napáchaly? Nabízíme shrnutí v číslech.

  • Vyžádaly si nejméně 11 lidských životů.
  • Zasáhly 700 obcí. Evakuováno už 19 tisíc lidí.
  • Způsobily škody za 10 až 20 miliard korun. Na celkovém bohatství země se negativně podepsal zejména pokles hodnoty poškozených domů, továren, kanceláří a silnic. Neprůjezdná byla více než stovka silnic a pět železničních úseků.
  • Poškodily 80 vodovodů a 900 studní. Celý článek …

První Noc divadel v Praze

narodni-divadlo-nabrezi

foto: cs.wikimedia.org

Máme to v ČR krásné noci: Noc kostelů, Noc literatury či Muzejní noc. Nově k nim letos přibude také Noc divadel.

Přestože v ČR zažijeme tuto akci letos poprvé, v Evropě má už tradici: pod názvem European Theatre Night zahájila už v roce 2008. Koná se vždy třetí listopadovou sobotu a jejím cílem je představit divadlo i jednotlivé divadelní scény netradičním způsobem.

Letošní Divadelní noc proběhne v sobotu 16. listopadu v jedenácti evropských zemích zároveň. V ČR se jí zúčastní více než 80 souborů a divadel z 21 českých a moravských měst. Nebude mezi nimi chybět ani Praha. Celý článek …

Noc kostelů v Praze: V pátek se otevře 145 kostelů

Praha: Kostel sv. Mikuláše v noci

Kostel sv. Mikuláše v noci
foto: Praha levně

Letošní Noc kostelů proběhne v pátek 23. května. V Praze při ní lidem otevře brány celkem 145 kostelů.

Cílem letošní akce není jen přilákat návštěvníky. Jde o to představit lidem podstatu samotného křesťanství, která nespočívá ve vnějších obřadech, symbolech ani gestech, ale v myšlení, cítění a chování lidí, kteří se v kostelech shromažďují.

Součástí programu proto budou i mše, pobožnosti, modlitby, rozjímání či meditace. Některé kostely (třeba sv. Ignáce na Novém Městě) nabídnou také možnost rozhovoru s duchovním. Celý článek …

Praha: Nejkrásnější místa na rande pro zamilované

foto: Wikimedia Commons

Petřín, foto: Wikimedia Commons

Když romantika, tak Petřín. Polibek pod Máchovou sochou prostě patří k jaru. Zapomenout byste neměli ani na zámky lásky na Čertovce.

V matičce Praze je ovšem spousta dalších krásných míst, kam můžete vyrazit na rande, ať už se chcete jen tak toulat přírodou, kochat památkami či potěšit mlsný jazyk.

Praha má tolik krásných míst, která můžete obdivovat a tolik podivuhodných skrýší tajných zákoutí, kde milenci najdou soukromí.

Nabízíme pár tipů pro zamilované – určitě se vám budou líbit! Celý článek …

Pražská muzejní noc 2014 se blíží

Pražská muzejní noc 2014

foto: Facebook

Už v sobotu 14. června proběhne Pražská muzejní noc 2014. Brány muzeí a galerií se otevřou návštěvníkům od 19 do 01 hodiny. Co všechno můžete shlédnout?

Návštěvníci dostanou možnost prozkoumat kulturní dědictví metropole v  trochu jiném světle, než jsou zvyklí. Základní myšlenkou je dát lidem možnost navštívit muzea a  galerie v netradičním čase. Nebude chybět ani bohatý doprovodný program pro dospělé i děti.

Atraktivitu celé akce zaručuje nejen tajemná noční hodina, ale také vstupy a doprava zdarma. Výjimkou je Vyšehrad, kde zaplatíte symbolické vstupné 1 Kč. Celý článek …

Festival světla Signal 2014

Praha, festival světla Signal, The Pool, Jen Lewin Studio

foto: signalfestival.com

Už to vypuklo! Podruhé můžete vyrazit do pražských ulic na Festival světla Signal.

Magická světelná podívaná probíhá v nočních ulicích Prahy od čtvrtka 16. října a vrcholí právě o tomto víkendu. Představení jsou vždy od 19.00 do 24.00 hodin. Vstup je zdarma.

Loni akci navštívilo téměř čtvrt milionu diváků a setkala se s velkým ohlasem. Letos na na milovníky tajemného nočního kouzla a hry barev čeká více než 20 světelných instalací, 4 videomappingy a řada interaktivních projektů, takže je určitě na co se těšit. Celý článek …

Festival Open House: Už tento víkend v Praze!

Praha, Lucerna, Mramorový sál

foto Open House

Letošním rokem přibyla do Prahy nová, krásná kulturní akce, kterou ocení především milovníci architektury. O víkendu 16. – 17. května zahájí 1. ročník festivalu Open House.

Jde o akci, která je založena na jednoduché, ale silné myšlence: Nabídnout zvídavým lidem volný vstup do budov, kam se běžně nedostanou.

„Otevíráme sídla firem, úřadů či moderní technické stavby, okolo nichž jsme zvyklí procházet. Působí na nás každý den tvarem i vzhledem, vedou naše kroky, ale za jejich zdi se máme málokdy šanci podívat,“ lákají organizátoři festivalu Open House.

Po celém světě

Festival Open House je součástí celosvětové sítě městských festivalů Open House Worldwide, která sdružuje podobné akce ve více než dvaceti městech po celém světě. Patří mezi ně třeba Londýn, New York, Řím, Barcelona, Helsinky či Vídeň.

V Praze budou v jeho rámci otevřeny více než tři desítky objektů s výjimečnými interiéry, zajímavou historií nebo neobvyklými výhledy na Prahu. Celý článek …

Les vzpomínek aneb Hřbitov bez hrobů

Les vzpomínek, Praha, Ďáblice

foto: Michal Jenčo

V Praze byl dnes slavnostně Les vzpomínek, první český přírodní hřbitov, kde je možné ukládat popel zemřelých ke kořenům památečních stromů.

Les vzpomínek je součástí hřbitova v pražských Ďáblicích. Za unikátním projektem stojí Správa pražských hřbitovů a nezisková organizace Ke kořenům.

Nápad vytvořit přírodní pohřebiště vznikl před dvěma lety. ,,Uvědomujeme si, že nestačí naříkat nad úpadkem pohřebních rituálů a nezájmem Čechů o předky,“ uvedl při zahájení ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený. Celý článek …

Ohlédnutí za festivalem Open House

Praha, Tančící dům

foto: Praha levně

Na pražský festival Open House jsme vás v polovině května zvali. Jde o akci, která je založena na jednoduché, avšak silné myšlence: Nabídnout zvídavým lidem volný vstup do budov, kam se běžně nedostanou.

A ukázalo se, že Pražané své město milují! Zajímavé možnosti vidět zblízka jeho architektonické zajímavosti využilo na 35 000 návštěvníků.
„Z obrovského zájmu o otevřené domy jsme nadšeni. V prvním ročníku jsme dosáhli stejné návštěvnosti jako Vídeň, která s festivalem Open House začala vloni na podzim. Ve Vídni byl ale oproti Praze otevřen dvojnásobek budov,“ uvedl ředitel Open House Praha Michal Tošovský. Celý článek …

Výstava Toyen: událost sezóny

Toyen, zástěna, detail Foto Praha levně

Toyen, zástěna, detail
Foto Praha levně

Od úterý 4. května probíhá ve Valdštejnské jízdárně v Praze výstava Toyen: Snící rebelka. Rozhodně si ji nenechte ujít, bez nadsázky jde o událost sezóny.

Výstavu můžete navštívit v prodloužené otevírací době a vstupenky lze zakoupit na pokladně. Doporučujeme však využít rezervační systém a koupit je online na konkrétní čas. Jednak si ušetříte čekání ve frontě a jednak budete mít jistotu, že se na vás opravdu dostane řada ve chvíli, kdy dorazíte.

Vzhledem k trvajícím koronavirovým opatřením je totiž omezen počet návštěvníků i doba prohlídky. Ta trvá pouze 80 minut: zdržíte-li se příliš v úvodních částech, nebudete na konci stíhat – a budete hodně naštvaní, protože vrchol představují poválečná díla, umístěná právě v poslední části expozice. V první den otevření výstavy jsme byli svědky toho, jak muselo několik velmi rozhořčených návštěvníků opustit expozici v nejlepším, aby se dostalo na lidi z dalšího časového slotu… Celý článek …

Pražská muzejní noc 2015: Už dnes!

Pražská muzejní noc

foto: Pražská muzejní noc

V sobotu 13. června proběhne už 12. ročník Pražské muzejní noci. Konat se bude od 19 do 01 hodiny ranní. Vstup na akci je zdarma stejně jako doprava – s výjimkou NKP Vyšehrad, kde se platí symbolické vstupné 1 Kč.

Letos se do Pražské muzejní noci zapojí 48 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí v 80 objektech. Nováčky jsou Knihovna Akademie věd, 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze, Galerie Villa Pellé, Sdružení českých umělců grafiků HOLLAR, Muzeum historických nočníků a toalet, Pražská plynárenská s Plynárenským muzeem a České dráhy s unikátním Vládním salónkem na Hlavním nádraží.

I v roce 2015 zůstane Pražská muzejní noc věrná své základní myšlence, kterou je návštěva muzeí a  galeriínetradičním nočním čase a prozkoumání kulturního dědictví metropole v  trochu jiném světle. Nebude chybět ani bohatý doprovodný program. Celý článek …

Ohlédnutí: Signal Festival 2015

Signal festival 2015

foto: Facebook / SignalFestival, Václav Žižka

Ani mizerné počasí nezabránilo lidem vyrazit do pražských ulic a užívat si barev letošního Festivalu světla Signal.

I když možná bylo letos kvůli uplakanému počasí návštěvníků méně než v předchozích letech, rozhodně nelitovali.

Střelecký ostrov se proměnil v pohádkový les, Palackého náměstí ovládla pavučina snů, z Petřína se stal maják, u rybníčku ve Vojanových sadech tančily bludičky a na Ovocném trhu se  s dýmáním protahoval Ocelot…

Podívejte se, s námi, co Festival světla Signal 2015 nabízel. Celý článek …

Nepromeškejte zajímavé akce v Praze!

Praha koncert

foto: Pixabay.com

Praha leží v srdci kontinentu, a tak je do ní blízko vlastně odevšad. Však sem také jezdí turisté nejen z Evropy, ale i z těch nejvzdálenějších koutů naší planety,aby obdivovali její historickou architekturu.

Stejně tak neopomenutelné jsou i kulturní a společenské akce, kterých metropole hostí nepřeberné množství. Na své si tak přijdou jak sportovní nadšenci, tak milovníci dobré hudby, výstav a galerií nebo třeba pochutin.

O kulturní vyžití svých obyvatel a návštěvníků se stověžatá chlouba naší země stará náramně. Nabízíme pár událostí, které by byla škoda promeškat. Celý článek …

Světelná bomba: ohlédnutí za festivalem Signal

Festival světla Signal je za námi. Mnozí se vydali do pražských ulic a užívali si prchavou krásu architektury oděné do barevných světelných paprsků a ploch.

Úžasná hra světel a stínů zaplnila celé centrum Prahy a propůjčila jí mystickou atmosféru města snů a nočních můr: domy se roztačily a před očima měnily tvar, fasády historických domů a kostelů zaplály všemi odstíny duhy, z obou věží Karlova mostu kolemjdoucí bedlivě sledovaly mrkající oči, z parníků na Vltavě jste mohli sledovat, jak se ze tmy postupně vynořují malebné památky na březích. Celý článek …

Terakotová armáda obsadila Křižíkův pavilon!

terakotova-armada-vystava-praha-detail

foto: Praha levně

Ze tmy zní dusot koní a rachot kol, ozvěnou se rozléhá se pravidelný krok vojáků. Náhle světelný paprsek odhalí část vojska. Stojí nehybně, a přece máte neskutečný pocit, že jste v místnosti plné nebezpečných starodávných bojovníků…

Skoro to vypadá, že dýchají a při té představě běhá mráz po zádech. Jak málo stačí, aby doopravdy ožili!

Unikát UNESCO

Světová putovní výstava Terakotová armáda a první čínský císař, která zahájila minulý týden na pražském Výstavišti, opravdu stojí za zhlédnutí. Velkolepá expozice nabízí dosud nejrozsáhlejší rekonstrukci proslulého mauzolea prvního čínského císaře Čchina, které je považováno za osmý div světa.

Mauzoleum samotné leží poblíž čínského města Si-an. V roce 1974 ho objevili čirou náhodou farmáři při kopání studny. Spolu s Tutanchamónovou hrobkou je považováno za největší archeologický objev 20.století. Celý článek …

Církev chce od Národní galerie Vyšebrodský oltář

Ukřižování, detail

A nejen to. Církev požádala Národní galerii o vydání 29 uměleckých děl, mezi nimi i o slavný Vyšebrodský oltář a Rubensovy obrazy.

K požadovaným vzácným dílům celonárodního významu patří devět gotických deskových obrazů, které jsou součástí Vyšebrodského oltáře (cisterciácké opatství z Vyššího Brodu).

To ale není všechno. Dále jde o obrazy Umučení sv. Tomáše a Sv. Augustin od Petra Paula Rubense (augustiniáni), čtyři středověké obrazy z Puchnerova oltáře (rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou). O další obrazy ze sbírek Národní galerie požádala také Českomoravská provincie hospitálského řádu sv. Jana z Boha – milosrdných bratří a Benediktinské opatství Emauzy.

Církevní požadavky vycházejí ze zákona o majetkovém vyrovnání z roku 2012, podle kterého jim mohou být vydány také movité věci, související funkčně s nemovitostmi, které už byly církvi vydané nebo se vydávají. Lhůta pro podání žádostí běží do konce letošního roku, takže na zmíněný seznam mohou přibýt ještě další položky. Celý článek …

Toulcův dvůr: Svěží příroda mezi paneláky

praha-toulcuv-dvur-deti

foto: facebook/toulcův dvůr

Sjedete z Jižní spojky směrem na Hostivařskou přehradu a po pár minutách odbočíte do Doupovské ulice. Když se právě nekoná jarmark, podaří se vám zaparkovat.

S překvapením zjistíte, že paneláky vystřídala svěží příroda, které vévodí zdi historického statku.

V tu chvíli máte pocit, že jste se nějakou náhodou octli mimo Prahu. Jen siluety paneláků, rýsujících se na obzoru, prozrazují, že nejste někde na jihočeském venkově. Vítejte v Toulcově dvoře!

Jestli jste rodina s dětmi a máte rádi přírodu, tradice a zvířata, jste na správném místě. Celý článek …

Kam v Praze na půlnoční mši

foto: Praha levně

Slavnostní štědrovečerní půlnoční mše oslavuje narození Ježíše Krista. V Praze se tradičně koná v desítkách kostelů na Starém i Novém Městě a stejně tak tomu bude i letos.

Většina mší a koncertů v předvečer narození Páně se bude konat tradičně o půlnoci, jen vánoční vigilie určené pro rodiny s dětmi proběhnou už na Štědrý den odpoledne.

Kam tedy můžete jít v Praze v roce 2023 v centru na půlnoční mši? Celý článek …

Nejkrásnější betlémy v Praze: Kde je najdete?

Mohou být lecjaké: lipové, bukové, malované, slaměné, keramické, foukané ze skla, pečené z perníku či vizovického těsta, ale také z křišťálu nebo polodrahokamů.

Podívejte se s námi za nejkrásnějšími pražskými betlémy. Jesličky s Ježíškem najdete ve spoustě pražských kostelů, ať už je to kostel Panny Marii Vítězné (Pražské Jezulátko), katedrála sv. Víta na Hradčanech, klášterní kostel Panny Marie Andělské v sousedství Lorety (barokní kapucínský betlém), kostel Panny Marie před Týnem či kostel Panny Marií Sněžné. Celý článek …

Poslední možnost vidět Kruhy na vodě

Antonín Chittussi, Lovětínský rybník

Antonín Chittussi, Lovětínský rybník

Průzračná v bystřinách a horských jezerech, temná a zrádná v lesních tůních, líně plynoucí v širokých říčních zátočinách, zádumčivě odrážející nebesa hladinami rybníků, mámivě lákavá pod bledým svitem luny…

Není nic těžšího než zachytit prchavou hra světla a stínu na vodní hladině. Umělcům, kteří vystavují v Galerii Kooperativy se to podařilo.Výstava více než stovky obrazů s tématem vody v krajině tam bude ke shlédnutí ještě dva týdny. Pokud jste ji dosud neviděli, neváhejte.

Proč se výstava jmenuje Kruhy na vodě? „Kruhy na vodě jsou pohybem života. Jdou od středu, a vlnění postupuje dál a dál. Symbolicky každý z nich představuje novou generaci umělců, která vychází z minulých a stává se nezbytnou pro příchod generace budoucí,“ vysvětluje pořadatel. Celý článek …

Koncert pro hrdiny

Foto Post Bellum

Foto Post Bellum

U příležitosti Dne válečných veteránů pořádají sbírka Paměť národa a Český rozhlas benefiční Koncert pro hrdiny, jenž má uctít a připomenou hrdinství těch, kteří bojovali za svobodu. Koncert proběhne 11. listopadu 2023 v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Petra Altrichtera předvede působivé skladby, odkazující na českou minulost: symfonické básně Vyšehrad, Tábor a Blaník z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany a Sinfoniettu, kterou Leoš Janáček složil jako poděkování za první roky života v samostatném demokratickém Československu a věnoval všem vojákům. Celý článek …

Open House Praha podeváté

Centrum Bořislavka

Centrum Bořislavka

V pondělí 15. května byl zahájen doprovodný program 9. ročníku Open House Praha. O víkendu 20.-21. května se potom budete moci v rámci festivalu podívat zdarma do desítek běžně nepřístupných domů a prostorů.

Návštěvníky čeká 109 zdarma otevřených budov, mezi nimi například novorenesanční areál branického pivovaru, funkcionalistický palác Elektrických podniků, pobočka Komerční banky na Smíchově, City Empiria na Pakráci, moderní komplex Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT či chátrající skvost: Desfourský palác na Florenci. Celý článek …

Zimní Praha v obrazech

Praha, Hrad, zámecké schodyZářivě bílá, čistá, tichá, zasněná. Tak vypadá zimní Praha očima umělecké fotografky Evy Javůrkové.

Vydejte se s námi po jejích stopách – začneme na tajemném Novém světě s jeho lampami a křivolakými uličkami, odkud volným krokem dojdete až k Pražskému hradu. Potěšíte se výhledem na zasněžené střechy staré Prahy a po Nových zámeckých schodech sestoupíte na Malou Stranu.

Minete chrám sv. Mikuláše i mlýnské kolo na Kampě. Potom vás kroky zavedou přes Karlův most na Staré Město, kde skončíte procházku pod vánočním stromem na Staroměstském náměstí.

Kdo je Eva?

Eva sbírala zkušenosti v deníkách a společenských časopisech. Reportážní snímky ji však brzy přestaly uspokojovat, a tak se přeorientovala na uměleckou fotografii.

Eva Javůrková má za sebou velké reklamní kampaně pro významné české i zahraniční klienty. Celý článek …