Zamkněte svou lásku na tisíc západů a klíč zahoďte do hluboké vody, aby vás už nikdy, nikdo a nic nemohlo rozdělit! Romantický zvyk se z Itálie rozšířil po celé Evropě a připomíná most Milvio, na kterém byl prý roku 269 umučen patron všech zamilovaných, sv. Valentýn.
Právě na něm provedli takový rituál milenci z románu Chci tě italského spisovatele Federika Moccia. Nebyli ovšem první, některé zámky na mostech přes Tiberu jsou starší než první vydání Mocciova románu v roce 2006. Někteří hledají kořeny tohoto zvyku dokonce už ve staré Číně, kde lidé zamykali do malých kovových krabiček své duše a klíč od nich házeli z útesu, aby zůstal navěky utopený v mlhách údolí pohoří Huangshan. Nebo snad stojí u kořenů rituálu romantické verše srbské básnířky Desanky Maksimovič?
Ať už byl prvopočátek jakýkoli, výsledek je jasný: zamilovaní vandalové zatěžují zábradlí celého světa kovovými zámky, pro jejichž tíhou povoluje konstrukce, což zase přivádí k zuřivosti komunální úředníky…
Jak zachovat lásku navěky?
Úplně jednoduše: Milenci rukou společnou a nerozdílnou napíšou na visací zámek svá jména či iniciály a rok, kdy společně uzamčení svého vztahu provedli. Čistě pro jistotu – aby, až ho po padesáti letech zase najdou, nevzal jejich vztah za své, když se začnou dohadovat, stalo-li se tak v roce 2012 nebo 2013. Pak odhodí klíček do řeky. Zavře se nad ním voda, a nikdo další se tak mezi milence nevetře.
Řím už o most přišel
Na mostě Milvio, kde to všechno možná začalo, však už romantice odzvonilo. Vedení města rozhodlo, že most bude nadále sloužit jen poslání historickému, a z estetických i bezpečnostních důvodů nechalo zámky odstranit.
Už před lety totiž vznikl problém s váhou tisíců kovových zámků. Milenci je původně věšeli na sloupy, ty se však pod jejich vahou začaly ohýbat. Proto byly na Milvio instalovány plůtky, ale ani ty nestačily. Radnice se snažila problém vyřešit vysokými pokutami, ale marně. Nakonec se město odhodlalo k neoblíbenému radikálnímu kroku a všechny zámky odstranilo. Tím se ovšem postavilo před nerudovskou otázku – kam s nimi? Vyhodit se je neodvážilo - kdo by si vzal na triko riziko tolika zničených vztahů! – a tak je dočasně deponovalo do městského skladu. Otázku, kam budou zamilovaní v Římě věšet zámky v budoucnu, zatím nechalo otevřenou. Ale asi ne na dlouho.
Mosty napříč Evropou
Mosty lásky se staly fenoménem v mnoha dalších italských a později i evropských městech. Paříž, metropole milenců, má zámečkovou sbírku u Notre-Dame – nejužší pařížský most za dne světélkuje, jak se slunce odráží od kovu zamilovaných.V Moskvě na Treťjakovském mostě dokonce vztyčili kovové konstrukce ve tvaru stromů, aby zámky bylo kam věšet.
Svůj mostek má i Praha, i když maličký. Najdete ho na Kampě, u náhonu Velkopřevorského mlýna nedaleko Lennonovy zdi. V roce 2008 zde bylo jen pár zámků, v roce 2011 už nebylo, kam zámky věšet. Když je zaměstanci Galerie hlavního města, která pečuje o sochy na mostě, loni odstranili, získali úctyhodných 750 kilo kovu. A do měsíce byl most ověšen zámky znovu… Letos by se proto měly na mostku, a také na sousedním Karlově mostě objevit stojany na zámečky z kovaných prutů spojených do tvaru srdce, aby zamilovaní mohli své city uzamknout a nezatěžovali přitom konstrukci mostu.
A na závěr dobrá zpráva pro všechny mimopražské: za milostným pojištěním se nemusíte trmácet až na Kampu. Město Sokolov otevřelo most lásky loni. Západočeši mohou věšet kovové symboly lásky na lávku pro pěší přes Ohři u Českého domu. A letos nově přibyl most lásky také v Hronově. Klíčky od tamních visáčů bude opatrovat řeka Metuje.
zdroj: Babyweb.cz, metro.cz
Taky by ste sem mohli dát tu pověst protže ta někoho může zajmat.Já si ji četla na zámku Vranov nad Dyjí.
Komentář Terka — 8.5.2015 @ 22:34