A také ja vřele doporučeno zkoumat, poslouchat, vnímat, cítit a tvořit. Právě dnes, na Den učitelů a shodou okolností také na Zelený čtvrtek 2013, zahájila v Malostranské besedě v Praze interaktivní výstava Vikýře Play.
Rozhodně si na ni udělejte čas. Vystoupáte do podkroví starobylého renesančního paláce, potěší vás tajemný prostor krásně zrekonstruované trámové půdy i úplně neznámé výhledy z oken na malostranské střechy. A pak už se zcela ztratíte v říši fantazie.
Zázračná camera obscura
S úžasem sledujete panoráma chrámu sv. Mikuláše, stojícího věžemi dolů díky principu camery obscury. U jeho horní hrany se hýbou rozmazané tečky, chodci křižující hluboko dole pod vámi Malostranské náměstí. Se zatajeným dechem držíte u ucha zvon, který k vám do podkroví nese zvuky kroků, cinkání tramvají a lomoz aut.
Co je camera obscura? Vysvětlení principu a obrázky najdete ve článku Camera obscura, dílo Satanovo. Také se dozvíte, proč jejího propagátora inkvizice málem upálila…
Užijí si všechny smysly
Vlhkými dlaněmi přejíždíte po držadlech vodního zvonu, až začne zpívat a vlnění oživí hladinu natolik, že se voda bude snažit vyskočit ven jako při varu. S hlavou opřenou o dřevo vnímáte rezonanci strun umístěných na zadní straně opěradla. Celé tělo vám vibruje tóny, které zesiluje kovový válec.
Využíváte všechny smysly, těšíte se z nezvyklých vjemů a stejně jako ostatní návštěvníci výstavy Vikýře Play se zároveň stáváte spolutvůrci úžasného díla. Vašeho společného díla. Pokud jste jen trochu nezapomněli si hrát, určitě výstavu navštivte. Nebo tam alespoň vezměte své děti, protože ty ocení zcela určitě.
Více informací o výstavě najdete ve článku Pojďte si hrát do vikýřů Malostranské besedy.
Podívejte se, jak si výstavu Vikýře Play užily (nejen) děti:
foto: Aneta Marková