Den 11.11. je pro Čechy a Moravany gastronomickým svátkem, a pro husy pohromou. Můžou si za to ovšem samy!
Na pekáč se totiž dostaly za trest. Kněz Martin z Tours byl totiž tak skromný, že nechtěl přijmout jmenování biskupem. Schoval se proto před církevními posly mezi husy, ty jej však svým kejháním prozradily.
Plachý muž tedy přijal úřad, přestože nijak netoužil po poctách, a vykonával jej dobře a dlouhá léta. Sv. Martin z Tours zemřel 8. listopadu roku 397. Pohřben byl o 3 dny později, proto se jeho svátek slaví 11. listopadu. A doplácejí na něj právě ony prostořeké husy, které tak pykají za svou zradu.
Tradiční martinské posvícení
Období je pro nejbohatší posvícení roku jako stvoření. Husičky jsou po letní pastvě křehké a šťavnaté, víno v sudech právě dozrálo, sklizeň je také už pod střechou – a na dohled střídmý advent s dlouhým šestitýdenním půstem. A tak se slaví, hoduje a veselí. A po setmění vyrazí do podzimní noci lampionový průvod, jehož pestrá záře zvěstuje poselství dobra a světla.
Kulinářské tipy pro vás:
- Na svatomartinskou husu do Kryštofova údolí
- Svatomartinská husa se peče patnáct hodin
- Pečená svatomartinská husa: Kam na ni v Praze?
Husa musí plavat!
Martinskému jídelníčku vévodí mladá letošní vína a sladké rohlíčky z kynutého těsta, ale hlavně do křupava vypečená husička. Podle pranostik dokonce o sv. Martinu zpívá nejpěkněji a navíc – kdo ji v tento den neochutná, bude celý příští rok hladovět… Tak hurá na husí hody! A při té příležitosti nesmíte zapomenout ani na Svatomartinské víno. Husa přece musí plavat!