Praha: Malé české pivovary: opravdu zajímavá nabídka

Malé české pivovary: opravdu zajímavá nabídka

Pivní bar Nota Bene

Pivní bar Nota Bene

Česká pivní tradice se projevuje v šíři nabídky. Jen málokterá země se může pochlubit takovým množstvím malých pivovarů na kilometr čtvereční jako Čechy a Morava – a snad žádná srovnatelnou kvalitou.

Však jsou také Češi vděční zákazníci: rádi ochutnávají a nebývají ve výběru konzervativní. „Za šest měsíců provozu jsme na čepu vystřídali více než stovku piv z patnácti různých českých pivovarů a je těžké hledat vítěze. Asi je to pivo obecně. Ukázalo se totiž, že lidé mají o kvalitní piva z minipivovarů opravdu zájem. Nehledají v nich jen uhašení žízně, baví je ochutnávat, poznávat nové chutě, jsou zvědaví a rádi se nechají nabídkou provést. Málokdo zůstane celý večeru jednoho piva, většinou spíše zkoušejí více druhů a porovnávají, “ říká Martin Holba, spolumajitel a výčepní restaurantu a pivního baru Nota Bene v Praze 2.

Jak dodává, od dobrého piva neodrazuje zákazníky ani cena, která je ve srovnání s běžnou nabídkou vyšší. „Samozřejmě občas někdo přijde a diví se, co je to za pivo, že je tak drahé. Pokud ale ty naše zkusí, většinou ho chuť přesvědčí, že to za to stojí. A hlavně, lidé kvalitu poznají a ocení. Takže žádná piva z koncentrátu tu rozhodně nemají šanci, i když se nás některé pivovary snažily přesvědčit o opaku,“ dodává Martin Holba.

Co Nota Bene nabízí

Specialitou Nota Bene je dohromady dvanáct píp, šest v restauraci a šest v pivním baru, které jsou zasvěcené pivům z malých lokálních pivovarů. Jaká pípa byla nejúspěšnější? „To je těžké, jak u koho. Obecně lidé chválí Matuškovu Zlatou raketuRaptora, k mým oblíbencům patří Easy Rider od Nomáda. Mezi našemi stálicemi vyniká také Strahovský pivovar nebo Staňkův rukodělný pivovárek z Třebonic. Šťastnou ruku jsme měli určitě při výběru Únětického pivovaru, který je na čepu stále, ten si hosté také hodně oblíbili. Ženám hodně chutnají pšeničná piva, která mají takový lehký ovocný nádech. A nesmím zapomenout na nefiltrovaná a také svrchně kvašená piva, která si lidé hodně chválí. To jsem v zemi filtrovaných ležáků ani nečekal,“ vyjmenovává favority výčepní Nota Bene.

Jako zpestření potom Nota Bene nabízí piva belgická, kterým je nově vyhrazena jedna pípa. Nepočítejte tu ale samozřejmě se Stellou, nabídka je mnohem originálnější…

Pivní bar Nota Bene

Pivní bar Nota Bene

Jídlo: česká klasika

O provoz restaurace se stará druhý spolumajitel Nota Bene, šéfkuchař Lukáš Nevyjel. Stejně jako Martin Holba, i on má mnohaleté zkušenosti s řízením v gastronomii a přesnou představu o tom, jaká by restaurace měla být a čeho se vyvarovat.

V Nota Bene chtějí zákazníkům nabídnout kvalitu, poctivé řemeslo a ukázat, co všechno je česká gastronomie a přesvědčit je o jejích kvalitách a snad i zbourat mnohá česká stravovací klišé. Základem kuchyně jsou čerstvé suroviny domácích dodavatelů a z farmářských trhů. „V Nota Bene nabízíme svým hostům českou kuchyni v koncentrované podobě. V takové, která staví na základních chutích surovin a která pracuje s výraznými chutěmi, které jsou jen výsledkem přípravy, která je dokáže umocnit, nikoliv umělých dochucovadel,“ uzavírá Lukáš Nevyjel.

A cenová hladina? U jídelního lístku v podstatě běžná: polévka v rámci denního menu 35 Kč, jídla 120 – 130 Kč. Speciality v podobě zralého hovězího samozřejmě vyjdou o hodně dráž – a stejně tak nápoje, ať už je to nealko či káva, nebo piva – ta se pohybují okolo 40 Kč za třetinku i více.

zdroj a foto: notabene-restaurant.cz

Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář