Paříž mezi dvěma světovými válkami byla městem rozporů. Na jedné straně nostalgie starých časů a kouzlo kavárenského života, na straně druhé deziluze ztracené válečné generace a jazz jako symbol moderní doby. A mezi tím vším výtvarníci, snažící se držet prst na tepu doby…
Pařížskou atmosféru můžete nasát ve Valdštejnské jízdárně, kde Národní galerie připravila výstavu École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž. Zavede vás do tehdejších galerií, salonů, na Montmartre i Montparnasse, mezi umělce, sběratele, ale i lidi na okraji společnosti a prostitutky. Ukáže výjevy z kabaretů a cirkusů, portréty umělců, zátiší, městské i provensálské krajiny.
Těžištěm výstavy jsou díla tří umělců, kteří byli na pařížské umělecké scéně dvacátých a třicátých let 20. století známější víc než ve své vlasti: François Zdeněk Eberl, Othon Coubine a Georges Kars.
„Ačkoliv jména František Kupka, Josef Šíma, Jindřich Štyrský a Toyen jsou dnes nejčastěji spojována s českým uměním ve Francii, tehdejší pařížské publikum mělo zcela jiné favority. Kars, Coubine a Eberl byli mnohem známější a byli vystavováni v nejprestižnějších galeriích, vycházely jim monografie. V rámci této výstavy jejich umění znovu připomeneme a představíme jej českému publiku v širším kontextu pařížské školy,“ konstatuje kurátorka Anna Pravdová.
K vidění je téměř dvě stě sedmdesát děl, zapůjčených z prestižních evropských muzeí, českých galerií a z řady zahraničních a tuzemských soukromých sbírek. Kromě děl tří klíčových autorů výstava nabídne také práce jejich současníků, mezi nimi i světově známá jména jako Amedeo Modigliani, Marc Chagall, Suzanne Valadon, Chaïm Soutine či Maurice Utrillo. Atmosféru tehdejší Paříže pak připomenou snímky fotografa Brassaï.
Do dobového dění pak vtáhnou veřejnost výukové programy, otevřené všem věkovým skupinám, komentované prohlídky a přednášky. Prostor dostanou i koncerty, projekce a čtení poezie francouzských básníků a chybět nebudou ani herny, dílny a workshopy. Výstava potrvá do 2. března 2025.
Podívejte se, jak to vypadá na výstavě École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž:
Otevírací doba: úterý-neděle 10-18 hod., každá první středa v měsíci 10-20 hod.
Základní vstupné: 270 Kč
zdroj: Národní galerie Praha