Praha: Adoptujte si slavný hrob: Erben i Schikaneder čekají

Adoptujte si slavný hrob: Erben i Schikaneder čekají

Hrob Karla Jaromíra Erbena

Hrob Karla Jaromíra Erbena

Jak krátká je lidská paměť… Za obrazy Jakuba Schikanedera platí sběratelé miliony, básně Karla Jaromíra Erbena patří ke klasickému vzdělání. Hroby těchto velikánů však zapomenuty chátrají.

Nikdo za ně neplatí nájem, není, kdo by umyl náhrobek, vyplel trávník, zalil květiny. Rozpadají se i cenné sochy, které je zdobí. Zapomenutých hrobů jsou v Praze tisíce, překvapivě k nim však patří i hroby mnoha významných osobností.

Pražská hřbitovní správa nemůže památníky českých velikánů zrušit, zároveň však nemá na jejich údržbu. Proto přišla s projektem adopce, který by měl zapomenuté hroby slavných lidí pomoci udržovat.

Čí hrob zůstal zapomenut

Pro začátek byly k adopci vybrány desítky zanedbaných hrobů na čtyřech známých hřbitovech, které spravuje hlavní město Praha: Vinohrady, Olšany, Malvazinky a Vyšehrad. O čí hrob se nikdo nestará? Je jich překvapivě mnoho a patří sem slavné osobnosti.

  • Karel Jaromír Erben, spisovatel, autor sbírky Kytice
  • Jan Karafiát, evangelický farář, autor knihy pro děti Broučci
  • Jakub Schikaneder, znovuobjevený malíř generace Národního divadla
  • František Ženíšek, malíř generace českého Národního divadla (výzdoba foyer a stropu hlediště, první opona), autor obrazu Oldřich a Božena
  • Julius Mařák, malíř, slavný krajinář
  • Josef Fanta, architekt, autor historické budovy Hlavního nádraží
  • Otakar Ostrčil, hudební skladatel a dirigent Národního divadla
  • Václav Matěj Kramerius, nakladatel a spisovatel z doby národního obrození
  • Karel Sladkovský, novinář a politik, předseda mladočechů
  • Teréza Nováková, spisovatelka,  matka literárního kritika a historika Arne Nováka

Nejvíce lidí chce přispět na údržbu hrobu Jakuba Schikanedera, zájem je také o hrob Karla Jaromíra Erbena.

V nabídce jsou ale také hroby lidí se zajímavým osudem, třeba zdravotní sestry Ludmily Fajcové. Ta na konci války pomáhala zachraňovat terezínské vězně a nakazila se od nich skvrnitým tyfem, na který také zemřela. K adopci jejího hrobu se už přihlásilo asi pět zájemců a pokud vše půjde zdárně, mohlo by dojít k podpisu smlouvy v průběhu září.

Čtěte také:

Na malostranském hřbitově leží svatá holčička

Tajemné pověsti: Pražské hroby se otevírají

Klidný spánek krále Vratislava střeží zástupy mrtvých

Nejslavnější český hřbitov na Vyšehradě – podívejte se na hroby, které zapomenuty nezůstaly:

Jak adopce vypadá?

Správa hřbitovů nabízí dva druhy adopce. Méně nákladnou možností jsou adopční dary na konkrétní hrob. Nejmenší možná částka je 1000 Kč a může se složit víc zájemců. U nákladných rekonstrukcí je pak dávána přednost jednomu mecenášovi, který bude slavný hrob udržovat se vším všudy. Ale pozor, ani kompletní údržbou nevznikne užívací právo. Patron nebude moci slavného nebožtíka exhumovat nebo do jeho hrobu pohřbívat. Dostane však certifikát potvrzující jeho zásluhy.

Při adopci dá hřbitovní správa přednost rodinným příslušníkům, kteří prokážou příbuzenství s pohřbeným člověkem. Zájemci o adopci získají více informací na mailu adopce@hrbitovy.cz nebo na pražském telefonním čísle 272 011 121. A co je dobrá zpráva, projekt opravdu zaujal, a tak slavné hroby brzy najdou své patrony. Kdo koho adoptoval, si můžete přečíst ve článku Slavné hroby: Erben, Schikaneder a Mařák budou adoptováni.

foto: cs.wikimedia.org

 

Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář