V pondělí 15. května byl zahájen doprovodný program 9. ročníku Open House Praha. O víkendu 20.-21. května se potom budete moci v rámci festivalu podívat zdarma do desítek běžně nepřístupných domů a prostorů.
Návštěvníky čeká 109 zdarma otevřených budov, mezi nimi například novorenesanční areál branického pivovaru, funkcionalistický palác Elektrických podniků, pobočka Komerční banky na Smíchově, City Empiria na Pakráci, moderní komplex Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT či chátrající skvost: Desfourský palác na Florenci.
Od piva k tanci
Branický pivovar s charakteristickou fasádou kombinující režné zdivo z červených a bílých cihel, je výraznou dominantou Braníka již od přelomu 19. a 20. století. Málokdo ví, že autorem návrhu reliéfního erbu na fasádě je významný český malíř Mikoláš Aleš. Pivo se zde vařilo více než sto let, dokud nebyl v roce 2007 provoz pivovaru přesunut na Smíchov. V objektu bývalých stájí sídlí dnes minipivovar Moucha, zbytek komplexu se v roce 2021 proměnil na Dům tanečního umění.
Stavba roku 2021
Rozlehlý funkcionalistický palác Elektrických podniků v pražských Holešovicích byl v době svého vzniku považován za symbol přicházející moderní doby a pokroku, spojeného s elektrickou energií. Šlo o jednu z prvních klimatizovaných budov na území Československa, nacházely se v ní dokonce i lázně pro zaměstnance? Povedená rekonstrukce objektu získala speciální ocenění poroty Estate Awards 2021 či titul Stavba roku 2021.
Betonový projektil
… nebo také Bunkr. Takové přezdívky si vysloužila pobočka Komerční banky na Smíchově: osmiboký jehlan bez špičky. Stavba s prvky brutalismu je dílem významného českého architekta Karla Pragera, autora Nové scény Národního divadla nebo Nové budovy Národního muzea.
Výhled z Pankráce
Někdejší sídlo Motokovu, první mrakodrap v Československu, vyrostl na pankrácké pláni v 70. letech minulého století pod vedením architekta Zdeňka Kuny, kterému byla inspirací tvorba Ludwiga Miese van der Rohe. Dnes nese název City Empiria, je jednou z letošních festivalových novinek a nabídne závratný výhled z nejvyššího patra.
Dejvický unikát
V místech, kde dříve stávala vysokoškolská menza, se dnes rozkládá nový supermoderní komplex budov Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT, navržený Petrem Frantou. Areál se pyšní mnoha technickými inovacemi, mino jiné esteticky působivou fasáda a předsazenou prosklenou stěnou krytou speciální izolační fólií, která tlumí hluk z ulice, odpuzuje nečistoty a šetří energii. Kromě sídla rektorátu najdete v budově pracovny, laboratoře či univerzitní inkubátor.
Dech dávných časů
Desfourský palác na rohu ulice Na Florenci možná minete zvenku bez povšimnutí, uvnitř však skrývá výtvarně i řemeslně cenné interiéry: luxusní mramorové schodiště, vitráže a stropní malby. Muzeum hlavního města Prahy, které ho nově spravuje, připravuje celkovou rekonstrukci, která by měla navrátit chátrajícímu skvostu dávnou krásu a sloužit jako sídlo instituce včetně důstojných expozic.
Barvitius a Prager
Doprovodný program se pak zaměří na výročí dvou osobností architektury, které dělí přesně 100 let: Antonína Viktora Barvitia a Karla Pragera. Barvitiův odkaz ve funerální tvorbě představí Šárky Těšík v přednášce, která proběhne v pondělí 15. května od 18 hodin v kostele sv. Filipa a Jakuba na Malvazinkách.
O sto let mladšího vizionáře Karla Pragera pak přiblíží komentovaná komentovaná procházka ve středu 17. května od 16 hodin, kde sochař Pavel Karous provede zájemce nejznámější Pragerovou stavbou – budovou bývalého Federálního shromáždění. Na ni večer od 18 hodin naváže debata na jevišti Nové scény ND
Kromě zmíněného nabídne týdenní doprovodný program nabídne mnoho dalších akcí, které si připravili partneři ze zapojených objektů: divadelní představení, workshop pro děti, fotoworkshop. Můžete se vypravit například na komentovanou procházku po Pražském hradě, prohlídku vybraných budov areálu Výstaviště Praha nebo třeba procházku k vyšehradskému nádraží a železničnímu mostu na Výtoni. Na většinu těchto akcí je potřeba se předem zaregistrovat, některé jsou se vstupem zdarma. Podrobnosti najdete na odkazu níže.
Podívejte se na některé objekty z letošního ročníku Open House Praha:
zdroj a foto: openhousepraha.cz