Zámecký areál Lednice-Valtice není z Prahy úplně po ruce, jízda autem tam trvá dvě a půl hodiny. Investovaný čas se vám však rozhodně vyplatí. Vůbec to není náhoda, že má tento kraj čestné místo na seznamu památek UNESCO.
Majestátní zámky obklopené nádhernými zahradami, zvlněné zlatavé lány a zelenavé lesy, rybníky, jejichž třpytivé hladiny jsou posety lekníny, cizokrajné stavby, určující ráz podivuhodné, kultivované krajiny. Prostě malý soukromý ráj v srdci Evropy.
Lidé osídlili poněkud chladné údolí u řeky Dyje už před čtyřmi tisíci lety. Z počátku 13. století pak existuje první písemná zmínka, podle které vlastnil místní tvrz rod Sirotků.
Po něm se zde zabydleli Lichtenštejnové, kteří valnou část majetku získali v exekucích českého panstva po Bílé hoře. Vlastenci to zrovna nebyli, ale budiž jim po právu uznáno, že s nepříliš čestně získaným majetkem uměli skvěle hospodařit a okolní krajinu zvelebili.
Arabský minaret, čínský letohrádek
Tvrz nechali přestavět na venkovskou vilu, kde v létě odpočívali. Samotný zámek obklopuje rozsáhlý anglický park s budovami postavenými v historizujících slozích: minaretem a Janovým hradem. Minaretv zemi křesťanů! Není divu, že budil zvědavost! Podle pověsti měl stát na jeho místě křesťanský kostel. Potom se ale Alois Josef I. Lichtenštejn neshodl s poddanými, a výsledkem hádky byla škodolibá knížecí pomsta: islámský symbol. To je však jen legenda; v okolí najdete turecké lázně, švýcarský most, čínský palác… Samotný minaret měří skoro 60 m a na jeho horní ochoz vede 302 schodů. Jsou odtud vidět Pálavské vrchy, Bílé Karpaty a dokonce vrcholek věže svatoštěpánského dómu ve Vídni.
Umělý „středověk“
Nedaleko pak najdete umělou „středověkou“ zříceninu Janohrad, vystavěnou na počátku 19. století přímo na bažinách. I při její stavbě platilo: bohatým Lichtenštejnům jen to nejlepší!
Aby byla iluze stáří dokonalá, nechal si architekt Joseph Hardmuth přivést kameny na zdivo z nedalekého hradiště Pohansko. Netušil ovšem – a vy se to dočtete níž – že rozebírá pamárku daleko cennější a starší.
Na Janův hrad se můžete doplavit loďkou po Dyji nebo po udržovaných cestách koňským spřežením. V hradu samotném se potom konají i svatební obřady.
Valtice, město vína
Také samotné stromy v lednickém zámeckém parku mají barvitou historii. Nejstarší dřevina exotického palmového skleníku bude slavit čtyřsté narozeniny. Směrem na jih, k Valticím, vede z Lednice Bezručova alej, založená roku 1715. A to už jsme v samotných Valticích, městě vína.
Jeho dominantu představuje barokní zámek s kaplí, někdejší hlavní sídlo Lichtenštejnů. Zámek Valtice bude pro návštěvníky otevřen od 1. května. Počínaje 2. květnem je zámek otevřen denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. A když už tam budete, nezpomeňte se podívat do sklepů. Výstava Salon vín, která je v nich umístěna, nabízí koždoročně to nejlepší, co se českým a moravským vinařům podařilo vypěstovat, samozřejmě včetně degustací a možností nákupu.
Z valtických pamětihodností stojí za zmínku také kostel Nanebevzetí Panny Marie. Podmínkou ze strany knížete bylo, aby se svatostánku vešli při bohoslužbě všichni obyvatelé města. Vejdou se tam i dnes, po více než třech stovkách let.
Prastaré Pohansko
Lichtenštejnové milovali hony a štvanice, o tom svědčí chrám zasvěcený bohyni lovu Dianě, jehož podobu inspirovaly vítězné oblouky starověkého Říma, a empírový lovecký zámeček Pohansko. Když ho ovšem stavěli, netušili, že se pouhých pár metrů od něj skrývá pod zemí archeologický poklad nedozírné ceny.
Na území Pohanska totiž v 9. století leželo nejrozsáhlejší velkomoravské opevněné hradiště v ČR. Velmožský dvorec s kostelem, pozůstatky chatrčí a řemeslnických dílen, kostrové hroby s nádhernými uměleckými nálezy, keramika, nástroje, zlaté i stříbrné šperky – to vše je po rekonstrukci přístupné veřejnosti. Nálezy jsou vystaveny v zámečku a celý prostor byl zahnut do archeologické památkové rezervace.
Náš tip: Lednicko je velké, krásné a rovinaté. Za dva dny ho projedete celé na kole!